Pirmoje straipsnio dalyje rašiau apie kritovaliutų atsiradimo istoriją ir daugiau kalbėjome apie pirmą iki galo sukurtą ir itin išpopuliarėjusią valiutą – bitkoinus bei pirmuosius atsiskaitymus ja. Jei dar neskaitėte pirmos straipsnio dalies ir norite geriau susipažinti su kriptovaliutų pasauliu, pirmiausia perskaitykite pirmą straipsnio dalį čia. O šiame straipsnyje pakalbėsiu apie prognozes kriptovaliutų ateičiai ir tai, ką apie kriptovaliutas mano garsūs pasaulio žmonės bei įmonės.
Ar kriptovaliutos taps patikima atsiskaitymo priemone?
Pirmoji ir šiuo metu populiariausia kriptovaliuta – bitkoinas yra gaubiamas šiokios tokios paslapties. Jos kūrėjas Satoshi Nakamoto – žmogus ar žmonių grupė – iki šiol sugebėjo išsaugoti savo anonimiškumą. Įdomu ir tai, kad kūrėjas iš savo kūrinio pasipelnė tik iš dalies. Turimų bitkoinų jis neleidžia, taigi yra skaičiuojama, kad šiandien S. Nakamoto turi bitkoinų, kurių vertė daugiau nei 56 mlrd. dolerių. Yra baiminamasi, kad S. Nakamoto nusprendus parduoti dalį savo turimų bitkoinų, valiutos vertė kristų, tačiau iš kitos pusės – jos patikimumas nuolat auga, kai į ją investuoja žinomi investuotojai ir kompanijos.
Apskritai kalbant apie kriptovaliutų patikimumą, yra baiminamasi dėl staigių kainų svyravimų (pvz., kas nutiko su bitkoinu po E. Musko išreikšto palaikymo valiutai). Taip pat jų nereguliuoja valstybinės institucijos, o tai atveria kelią galimoms manipuliacijoms. Nors kriptovaliutų saugumas yra turbūt didžiausias internete, visgi tai – skaitmeninis produktas. Kitaip nei fiziniai pinigai, jis gali būti paveikiamas programišių, taip pat nenumatytos situacijos gali įvykti dėl programinės klaidos ar atsiradus interneto, elektros tiekimo trikdžių stambiu mastu (tinkamas to pavyzdys šiuo metu ribojamas elektros tiekimas dėl neramumų Kazachstane).
Kas pasitiki kriptovaliutomis?
Kriptovaliutų populiarumas nuolat keičiasi, atsižvelgiant į įvairius parametrus. Pavyzdžiui, 2021-ųjų vasarį „Tesla“ paskelbė, kad įsigijo bitkoinų už 1,5 mlrd. dolerių ir planuoja leisti už jų gaminamus automobilius atsiskaityti bitkoinais. Po tokio „Teslos“ vadovo Elono Musko palaikymo valiutai, jos vertė šoko apie 20 proc. O tokie žinomų kompanijų ir žmonių veiksmai tik didina patikimumą kriptovaliutomis apskritai.
Bitkoinas – ne vienintelė valiuta sulaukusi garsių kompanijų palaikymo. Tas pats E. Muskas kiek vėliau 2021–aisiais yra pasakęs, kad visgi „Dogecoin“ „nors ir buvo sukurtas kaip kvailas juokelis, bet yra geriau tinkamas atsiskaitymams [nei bitcoin]“. O mokėjimus skirtingomis kriptovaliutomis priima (ar jomis išmoka premijas) tokios kompanijos kaip „Mastercard“, „Microsoft“, „Starbucks“, „Amazon“, „Visa“, „PayPal“, latvių kompanija „airBaltic“, lenkų oro linijos „LOT“, „Expedia“, „Lush“ ir kiti. Tiesa, kai kurie dar tik testuoja mokėjimo kriptovaliutomis galimybę ar paslaugą teikia tik atsižvelgę į pirkėjo buvimo vietą, todėl gali nepavykti kriptovaliuta atsiskaityti už paslaugas ar prekes, jei gyvenate Lietuvoje. Visgi tokių žinomų kompanijų pasitikėjimas kriptovaliutomis tik didina jų populiarumą ir skatina vis daugiau vartotojų jomis domėtis.
Ar kriptovaliutos – gera investicija?
Kaip ir kalbant apie bet kurią investicinę priemonę – atsakymas yra ir taip, ir ne. Viskas priklauso nuo jūsų žinių ir išmanymo bei rizikos toleravimo. Naujos kriptovaliutos dabar atsiranda daug dažniau nei prieš 10 metų, tačiau dėl didelės konkurencijos, rinkoje įsitvirtina tik nedidelis jų procentas. Todėl investuojant į naujas kriptovaliutas galima tikėtis didelio jų augimo, tačiau taip galima ir prarasti investuotą sumą, jei nauja valiuta rinkoje neįsitvirtins.
Investuojant į rinkoje jau įsitvirtinusias kriptovaliutas, galima tikėtis jų vertės augimo ilgalaikėje perspektyvoje, tačiau taip pat išlieka rizika, kad gali nutikti kas nors nenumatyto. Pavyzdžiui, bitkoinas yra taip sukurtas, kad šios valiutos galima iškasti ne daugiau nei 21 mln. Maždaug kas 4 metus likęs iškasti bitkoino kiekis sumažėja per pusę, yra skaičiuojama, kad visas bitkoinas bus iškastas iki 2140 metų. O kas bus po to? Sunku nuspėti kas atsitiks, kai naujo bitkoino iškasti nebebus įmanoma arba jo iškasamas kiekis bus itin mažas.
Investavimas į kriptovaliutas gali būti geras būdas diversifikuoti savo investicinį portfelį. Juk kaip ir investuojant į bet ką –svarbu lėšas paskirstyti tolygiai, jog galimus praradimus vienoje srityje būtų galima kompensuoti sėkme kitoje.
Investavimas yra bene vienintelis būdas susikurti pasyvias pajamas ir pasiekti finansinę laisvę. Šiam tikslui pasiekti nereikia didelių sumų, tačiau būtinas nuoseklumas. Atminkite, kad investavimas turi būti nuobodus – azartui vietos čia nėra.
Jei nesate tikri kur ir kaip geriau investuoti susisiekite telefonu +37068680193, rašykite el. paštu info@finansukonsultantai.lt arba užsiregistruokite nemokamai konsultacijai internetu.
__
Finansų konsultantas
Mantas Janavičius