Taupymas vaikams – investicija, atnešanti pačią didžiausią naudą

Taupo žmonės dažnai ir patiems įvairiausiems dalykams: kelionėms, vestuvėms, naujam automobiliui ar net būstui. Visgi taupyti savo, artimo žmogaus arba savo vaikų ateičiai – neretai pro akis praslystanti idėja. Tėvai, ypač tie, kurie augina mažamečius vaikus arba yra ką tik susilaukę šeimos pagausėjimo, net nesusimąsto, kad labai greitai išauš ta diena, kada mažieji jau dės pirmuosius žingsnius į savarankišką gyvenimą. Tuo metu labiausiai pravers ne prisiminimai iš penkių žvaigždučių viešbučio, ne naujutėlaitis tėvų Audi ar BMW, o pinigai. Būtent jie jūsų vaikams atvers kelią į tokį gyvenimą, apie kokį jie svajoja.

Kaip sukurti vaikui kokybišką gyvenimo pradžią?

Vaikui imti pinigus iš tėvų ne visada yra malonu. O ir tėvams surinkti solidžią sumą vaikų savarankiško gyvenimo pradžiai ne visuomet taip paprasta. Apskritai, finansiškai vaikus ugdyti reikėtų bent jau nuo paauglystės, tačiau ugdymo trūksta ne tik vaikams, bet ir tėvams. Pradėti ruoštis išleisti vaiką į mokslus arba gyvenimą reikia tą pačią dieną, kai sužinote, kad laukiatės. Be abejonės, realius veiksmus, kad ir tą patį taupymą, galima pradėti daryti tik po gimimo, tačiau esmę supratote.

Vaikui imti pinigus iš tėvų ne visada yra malonu. O ir tėvams surinkti solidžią sumą vaikų savarankiško gyvenimo pradžiai ne visuomet taip paprasta.

Vaiko mokslai per pusmetį kainuos bent 1 tūkstantį eurų, jeigu vaikas mokysis Lietuvoje ir valstybės nefinansuojamoje vietoje. O ką jau kalbėti apie užsienį, kur sparnus kelti nori nemaža dalis jaunimo… Reikės ir automobilio, kuris kainuos kelis tūkstančius eurų, norėsis ir išsikelti, pradėti gyventi nepriklausomai. Ar būsite pajėgūs vieną dieną savo atžalai duoti bent 8-10.000 tūkstančių eurų (kokybiškam savarankiško gyvenimo startui reikalinga suma Lietuvoje) ir išlydėti juos į gyvenimą? Jeigu atsakėte “ne” arba nors krisleliu tuo suabejojote, rizikuoti vaikų sąskaita negalima. Jums vertėtų pasidomėti tuo, kas yra taupymas vaikams.

Kaupiamasis draudimas vaikams

Tai labai paprasta finansinė paslauga. Jos esmė – periodinės tėvų įmokos į krepšelį. Krepšelyje pinigai dažniausiai yra investuojami į akcijų biržą, obligacijas. Ten, beveik be išimčių, po tam tikro laiko atsiranda prieaugis, kas leidžia per ilgesnį laikotarpį sutaupyti ne tik solidžią sumą, bet ir uždirbti per palūkanas. Galvokime, kad vaikas, sulaukęs pilnametystės jau nori kurti savo gyvenimą. Tokiu atveju, pavyzdžiui, pradėję kaupti nuo antrojo gimtadienio, o kas mėnesį skirdami po 50 eur ir tikėdamiesi 5.6 % metinių palūkanų ( tai – labai realus skaičius), turėtumėte sutaupyti apie 13 000 eurų tada, kai atžala taps pilnamečiu(-te). Solidi suma? Tikrai taip.

Matematika yra paprasta:

50 eur. * 12 mėn.    = 600 eur./metus
600 eur. * 17 metų = 10 200.00 eur. atlikta įmokų
10 200.00 eur. bazė * 5.6 % metinių palūkanų = 13 275.00 eur. sutaupyta iš viso (su individualia draudimo suma bei atėmus mokesčius)

Atskaičius draudimo apsaugą (apsaugos kiekvienam vaikui, jų tėvų gali būti parinktos skirtingos, kas gali įtakoti sukauptą kapitalą) bei mokesčius, galima sukaupti net iki 13 275.00 tūkst. eurų bei visas apsaugas visą laikotarpį turėti nemokamai!

Ką galvoja kiti tėvai?

Dauguma net nesusimąsto, ar išaušus atžalos pilnametystei jie bus maksimaliai pasiruošę paremti juos finansiškai. Deja, tačiau skirti vaikui visą sumą iš karto – tėvus labai apsunkinantis scenarijus. Daug paprasčiau skirti mažesnę sumą periodiškai, bent jau taip, įvairių tyrimų duomenimis, mąsto 75% tėvų.

Dažnai tėvai neturi laiko arba pakankamai motyvacijos domėtis tokiomis finansinėmis priemonėmis, kurios vėliau vaikui atneš labai didelę naudą. Kai kurie atgrasiu žvilgsniu palydi pasiūlymą sužinoję, jog visus tuos pinigus reikės kaupti draudimo bendrovėje. Nors net trys ketvirtadaliai tėvų ir sutinka, kad paprasčiau būtų atidėti mažesnę sumą periodiškai, visgi besiimančių realių veiksmų – mažuma.

Dažnai tėvai neturi laiko arba pakankamai motyvacijos domėtis tokiomis finansinėmis priemonėmis, kurios vėliau vaikui atneš labai didelę naudą.

Vėliau tampa sunkiau ne tik tėvams, bet ir vaikams, kurie turi nuolat tėvų prašyti lėšų išlaidoms bei pragyvenimui. To pasekoje, daugelis studentų priversti dirbti, kas labai neigiamai įtakoja jų studijų kokybę, dažnai imamos akademinės atostogos arba ne metami mokslai apskritai. Turėdamas savo santaupų ir tam tikrą pagrindą po kojomis, o taip pat ir kaip pavyzdį iš tėvų matydamas finansinį raštingumą, atžala galės studijuoti be rūpesčių, savarankiškai priimti jam tinkamiausius sprendimus, galbūt kurti verslą, pakeliauti ar ir atrasti savo gyvenimo kelią. Juk kiekvienas norime, kad mūsų vaikai turėtų apsisprendimo laisvę bei aibę galimybių, kas be pinigų yra tikrai sunkiai pasiekiama.

Turėdamas savo santaupų ir tam tikrą pagrindą po kojomis, o taip pat ir kaip pavyzdį iš tėvų matydamas finansinį raštingumą, atžala galės studijuoti be rūpesčių, savarankiškai priimti jam tinkamiausius sprendimus.

Kaupiamasis vaikų draudimas

Ieva J. – mama, taupanti vaikams bei sau – apie tai, kas skatina taupyti bei kodėl tai daryti verta

„Taupyti paskatino noras suteikti vaikui galimybę įgauti išsilavinimą, nepriklausomai nuo to, kokios būtų mūsų gyvenimo sąlygos ar šeimos finansai. Manau, kad saugumo jausmas – visų taupyti apsisprendusių tėvų pagrindinis faktorius. Niekas nežino, kaip bus vėliau, tačiau visi nori turėti kažkokį garantą ateičiai. Pinigus bet kuriuo atveju žmonės iššvaisto, tad jeigu esi tikrai protingas žmogus ir turi stiprią discipliną savyje, nėra sunku atidėti kažkokią sumą duotu laikotarpiu. Įmoka nėra didelė, suma susikaupia per laiką ir taip ji gali būti taupoma vaikui, jeigu tėvai turi galimybę išlaikyti vaiką ir tų pinigų neliesti. Vienareikšmiškai pritariu, kad tai yra investicija į vaiko ateities gerbūvį. Jei ateityje nenorės mokytis, galės bent jau mašiną nusipirkti (*juokiasi*)“.

Inga T. – mama, draudžianti vaiką IGD bei kaupianti trečioje pakopoje – apie tai, kas paskatino taupyti

„Taupyti vaikams turbūt paskatino rūpinimasis bei galvojimas apie ateitį. Kiekvieną mėnesį skiriant kažkiek pinigėlių ir disciplinuotai tai darant, po tam tikro laiko ta didesnė suma neišvengiamai susikaupia. Kaip bebūtų, negalima pamiršti disciplinos – man tai turbūt yra svarbiausias dalykas, kurio reiktų laikytis taupant. Sukauptus pinigus vaikas galės panaudoti ateityje, galbūt mokslams ar panašiems dalykams. Be abejonės, rekomenduočiau ir kitiems tėvams taupyti savo vaikams, manau, kad tai vienas iš būtiniausių dalykų. Tuo tarpu priimti sprendimą taupyti sau trečioje pakopoje pastūmėjo suvokimas, kokia dabar yra padėtis pensinio amžiaus žmonių bei kad ta padėtis greičiausiai smarkiai nepasikeis ir tada, kada man to reikės. Savimi pasirūpinti turime patys, niekas to nepadarys už mus.“

Parengė – finansukonsultantai.lt